Tudástár
Az erdélyi kopó történetében bővelkednek a legendás elemek, a valószínűsítések és feltételezések. A fajta igazolható múltja a középkorig nyúlhat vissza, elnevezésének első nyelvi megjelenése 1237-ben bukkan fel. A nagyvadas, kopós vadászatok fénykora a magyar középkor és az erdélyi fejedelemség időszaka. A ma ismert erdélyi kopó első tudományos igényű leírására 1901-ben került sor. Noha a fajta a két világháború között a Kárpát-medencében még megtalálható volt, a második világháborút követően Magyarország területéről eltűnt. Újrafelfedezése és hazai újratenyésztése csak az 1960-as évek második felétől indult el. Az erdélyi kopó máig a legkisebb egyedszámú magyar kutyafajta, amelynek állománya csak áldozatos tenyésztők és elhivatott kutyatartók erőfeszítéseinek köszönhetően létezik.
A fajta története, akárcsak a magyar történelem, fordulatokban gazdag, amelynek kutatása és részleteinek felderítése hiánypótló és izgalmas szakmai feladat és kihívás.
Ezen az oldalon, az erdélyi kopó-, valamint magyar vadászat és vadászati kultúra történetével kapcsolatos tudományos és tudományos ismeretterjesztő cikkeink és publikációink találhatók.
Az oldal tartalmát folyamatosan bővítjük.
Tudástár összesítő táblázat
Az alábbi táblázatban az erdélyi kopó standardja, természete, története, alkalmazása és használata, az erdélyi kopó tartásával és képzésével összefüggő tudásanyagok, tudományos igényű cikkek, továbbá érdekességek, valamint vadászat-történelemmel kapcsolatos írások kerültek feltüntetésre. A táblázatban lehetőség adódik szűrni és keresni is, így biztosan megtalálja a számára releváns információkat, érdekességeket.
Az erdélyi kopó hungarikum, nemzeti kincsünk.