Ehhez az őrségi vadásztársasághoz már évek óta járunk, mindig nagy örömmel. Mostanra – kis túlzással – már betéve tudjuk a vadászatvezető határozott, ugyanakkor a humort sem nélkülöző szakszerű eligazítását is. A hajtók között is rengeteg az ismerős, igazi tisztességes őrségi emberek, a terület szép és vadakban bővelkedő, a hajtás pedig mindig fegyelmezett és precíz. A vadászat előtti napon Major Krisztián barátunk közeli családi faházában alhattunk (ezúton is nagyon köszönjük a befogadást), ami nagy könnyebbség. Ilyenkor nem hajnali fél négykor indulunk a kopóinkkal Budapestről, hanem elég előző este megérkeznünk, kényelmesen elrendezkedhetünk, vacsorázhatunk és diskurálhatunk a fatüzelésű kis kályha szomszédságában és reggel elég húsz perccel a megbeszélt érkezés előtt a társaság vadászházához elindulnunk. Egész más így, meg kell hagyni.
Két hajtást terveztek erre a napra. A regisztrációt követően kisteherautókkal szállítottak el minket az első hajtás kezdőpontjához, ahol előbb az eligazítást hallgathattuk meg, majd gyalog indultunk el egy csapáson, ahol felállt a sor. Tizenöt éve nem hajtották ezt az erdőt, úgyhogy ismeretlen terepen jártunk. A hajtás előbb kisebb lápon vezetett keresztül, azt kerülgettük, amennyire csak lehet, majd egy aranyvessző-mezőn át jutottunk egy fenyvesbe.
A hosszú hajtás végén összeszedtük a kopókat (hárman a vadászházhoz mentek vissza – akikért elmentünk), az egyik viszont nem volt meg és ugyan nyolcszáz méter távolságra tartózkodott, az átállás miatt nem volt idő érte menni, mert vittek is tovább minket a negyed órányira lévő második hajtáshelyszínhez – ekkor már az elmaradt kopó 8-9 kilométerre volt.
A második hajtás előtt előbb a szántó mellett felállt a hajtósor, majd együtt léptünk be az erdőbe. A dimbes-dombos rengeteg a jellemző őrségi erdőség minden szépségét megmutatta: váltakozó emelkedőkkel és völgyekkel, szellős vörösfenyőkkel és tarkítva itt-ott vízmosásokkal. Az átállás után következett az elmúlt években már alaposan kiismert kefesűrűségű kökényes, de aki ezen túljutott, annak már végig egy könnyebben járható erdő következett. Az egyik vízmosásban haladtam, amikor egy kiálló „ág” tűnt fel. Közelebb érve láttam, hogy egy agancs darabkája lehet és az avar alól kihúztam egy 5-6 éves bika agancsának jobbszárát. Örömmel újságoltam a feleségemnek, hogy mit találtam (aki mellettem 15 méterre haladt), amikor körbe néztem, hogy nincs-e meg a párja. Ennek nagyon kicsi esélyt adtam, de hátha. Mindenesetre ezen a napon tényleg mázlim volt: ugyanúgy kiállva a saras avarból, mögöttem volt néhány méterre. Így, jobb- és balszárral a kezünkben haladtunk a hajtás végéig. Az utolsó szakasz emelkedőkben és völgyekben igencsak gazdag, próbára teszi az eddigre elfáradt lábakat, de ezt már lelkesedésből is végig nyomtuk.
A terület olyan, ahol az erdélyi kopók igazán tudnak nagyot szaladni. A nap végére Dongó 43, Cohárd 39, Zete pedig 53 kilométert hoztak össze és hajtókutyáink egyike sem sérült meg. A terítéken végül 28 elejtett vad feküdt: 11 szarvas, 15 vaddisznó és két róka – aznap este az ő tiszteletükre szólt a kürtszó. Isteni babgulyást vacsoráztunk és nem is lett volna semmi baj, de az első hajtás végén elmaradt kopó nem volt meg a hajtás végén sem, nem jött vissza a vadászházhoz és jó ideje megszakadt a jele is, csak egy kérdőjel mutatta, hogy hol tartózkodott órákkal korábban. Két három falut körbe autóztunk, két körben is hasztalan kerestük ezen a helyen és jelünk sem lett. Végül kelletlenül feladtuk és a társunk arra rendezkedett be, hogy itt alszik az Őrségben és reggel folytatja majd a keresést. Biztos volt ugyanakkor, hogy addigra le fog merülni a kopón lévő nyakörv. Akárhogy is, nekünk el kellett indulnunk haza, de volt egy megérzésünk, hogy ne kapcsoljuk ki a másik vevőnket (amihez szintén csatlakoztatva volt az elveszett kutyán lévő nyakörv jeladója). Hazaindulásunkat követően negyedórával később hallottunk egy „pittyenést”. A láb mellé letett készüléket előkeresve láttuk, hogy a kopó egy perccel korábban a tartózkodási helyünktől egy kilométerre volt. Megfordultunk és a kétszer kétsávos autóúton „vészvillogózva” leszaladtunk az út melletti mély árkon át a három méternél is magasabb vadvédelmi drótkerítéshez. Innen, százharminc méterről, a vasúti sínek mellől sikerült behívnunk a kopót. Átmásztunk a kerítésen és a csodával határos módon sikerült azon átemelni két párhuzamos drót között, amit az elcsigázott kutya megadóan tűrt. Láthatóan örült, hogy ölbe veszik és beszállhat az autóba. Attól a helytől, ahonnan utoljára volt jelünk, körülbelül húsz kilométerre találtunk rá és ahhoz, hogy ide jusson, át kellett úszni a Rábát is. A kopót visszavittük a vadászházhoz a barátunknak. Jó tanulság, hogy érdemes száz százalékra feltöltött készülékekkel dolgozni, hogy azok a nap végéig is kitartsanak, nem szabad feladni a keresést és hagyjuk bekapcsolva az adóvevőt, mert bármikor jöhet a reménykeltő hangjelzés, hogy közelben az elveszett kutya. Az általunk talált agancspárt (páros tizenkettest) amúgy megtarthattuk és lesz belőle fogas, vagy feltesszük majd a falra. Az ilyen napokra mondják, hogy minden jó, ha a vége jó!